Kronika wydarzeń

71594945 2603935943019560 8961560773339906048 o

W dniu 4 października 2019 r. odbyły się w Puszczy Mariańskiej uroczystości

upamiętniające dwóch wielkich Polaków Czesława Tańskiego i jego syna Tadeusza Tańskiego. W ceremonii wzięła udział delegacja Samochodówki - Samorząd Uczniowski. Uroczystość rozpoczęła się w kościele p.w. świętego Michała Archanioła. Na początek uczestnicy wysłuchali informacji o dokonaniach Czesława i Tadeusza Tańskich dla rozwoju polskiej motoryzacji, lotnictwa i malarstwa. Następnie odprawiona została Msza św. którą celebrował i homilię głosił biskup pomocniczy Diecezji Łowickiej ks. Wojciech Osial.
Po Mszy św. uczestnicy udali się na cmentarz, gdzie ksiądz biskup poświęcił pomnik na mogile Czesława i Tadeusza Tańskich, przy którym złożono wiązanki kwiatów. W imieniu władz Powiatu Żyrardowskiego wieniec złożyli Starosta Beata Sznajder i Członek Zarządu Andrzej Koźbiał. Uczestnicy ceremonii przemieścili się następnie w paradnym pochodzie do Liceum Ogólnokształcącego im. Cz. Tańskiego. Pochód otwierali motocykliści, za nimi Orkiestra Dęta z Rzeczycy, poczty sztandarowe, uczniowie Liceum w galowych strojach, replika słynnego samochodu konstrukcji Tadeusza Tańskiego CWS T-1 i zaproszeni goście.
Uroczystość w szkole rozpoczęła się od zasadzenia przed budynkiem szkoły drzewa poświęconego Czesławowi i Tadeuszowi Tańskim. Jedno drzewo, dwa konary symbolizują ojca i syna. Również Samochodówka została zaproszona do symbolicznego sadzenia tego drzewa. Następnie, w sali gimnastycznej uczestnicy wysłuchali koncertu uczniów Liceum oraz okolicznościowych wystąpień. W imieniu władz Powiatu Żyrardowskiego głos zabrała Starosta Beata Sznajder, która podziękowała za organizację tak wzniosłej uroczystości. Na zakończenie dokonano prezentacji wystawy o Tańskich przygotowanej we współpracy z Centralną Biblioteka Wojskową w Warszawie.

Autor: P. Szajewski