Kronika wydarzeń

logo 65

IMG 3651k

W dniu 5 czerwca 2018 roku na torze przygotowanym przy al. Piłsudskiego w Nowym Sączu odbyły się

I Mistrzostwa Nowego Sącza w kartingu o puchar Dyrektora Zespołu Szkół Samochodowych w Nowym Sączu. Organizacją tego przedsięwzięcia zajęli się nauczyciele Zespołu Przedmiotów samochodowo-logistyczno-spedycyjnych i sekcja kartingowa działająca przy Zespole Szkół Samochodowych. Patronat nad naszą imprezą objęli Prezydent i Rada Miasta Nowego Sącza. Zawody wspierali  jako współorganizatorzy Stowarzyszenie „Sądecka Samochodówka” działające przy Zespole Szkół Samochodowych oraz wiele instytucji m.in. Stowarzyszenie „Grupa 4x4”, Automobilklub Podkarpacki, Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego. Organizując niniejsze zawody chcieliśmy nawiązać do chlubnych tradycji kartingowych naszej szkoły a przede wszystkim sekcji kartingowej, która po wielu latach została reaktywowana i prężnie działa. Chcieliśmy również przyczynić się choć w małym stopniu do popularyzacji sportu i turystyki motorowej oraz podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promocji Nowego Sącza. Wśród osób przybyłych na imprezę był przewodniczący Rady Miasta Janusz Kwiatkowski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji Albert Kogut, dyrektor MORD Nowy Sącz Wiesław Kądziołka oraz delegacja z Gostynina, w skład której wchodziła Pani Katarzyna Majewska dyrektor delegatury kuratorium Oświaty w Płocku, Pan Szymon Szczypawka Naczelnik Wydziału Oświaty oraz Pan Wojciech Kiełbasa Dyrektor Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego. Szczególnym jednak gościem był pochodzący z Nowego Sącza kierowca driftingowy Bartek Ostałowski – młody człowiek doświadczony przez los, który osiągnął to co wydaje się niemożliwe. Bez rąk prowadzi samochody o mocy ponad 600 KM. Nagrody w konkursach fundowali:

  • za 1,2,3 miejsce w klasyfikacji indywidualnej wyścigów kartingowych - puchary fundowało Stowarzyszenie „Sądecka Samochodówka”
  • za 1,2,3 miejsce w klasyfikacji indywidualnej turnieju BRD - puchary fundował Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego
  • za 1,2,3 miejsce w klasyfikacji zespołowej – puchary fundował Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych

W zawodach wzięło udział 27 zawodników ze szkół ponadpodstawowych z Nowego Sącza po dwie drużyny z Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych, Zespołu Szkół nr 4, I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Samochodowych, natomiast jedna drużyna reprezentowała Zespół Szkół Ekonomicznych. Trzyosobowe zespoły składały się z jednego zawodnika, który zdawał test z przepisów ruchu drogowego oraz dwóch zawodników. Testy ułożył i konkurencję nadzorował szkolny specjalista od PRD Tomasz Kądziołka. Rywalizujących na trzech wózkach kartingowych (każdy uczestnik jeździł na każdym z trzech wózków). Nasze „bolidy” to maszyny z automatyczną skrzynią biegów i silnikami HONDA CX200 o mocy 6,5 KM. Rywalizacja polegała na jeździe na czas. Pomiar czasu realizowany był w systemie elektronicznym, który nadzorowała komisja sędziowska w składzie Dariusz Krupa sędzia główny i Szczepan Żmuda sędzia startowy, Beata Floryan i Dariusz Smolarski sędziowie techniczni. Nad przestrzeganiem porządku na terenie zawodów czuwała sekcja porządkowa kierowana przez Grzegorza Ledzińskiego, któremu podlegali członkowie
– uczniowie samochodówki.  Za ciężką pracę ekipy dostarczającej na teren zawodów potrzebnego sprzętu odpowiadali Tomasz Kapturkiewicz i Jarosław Adamczyk. Dużą część wyposażenia i potrzebnych rzeczy jak namioty, system pomiaru czasu udostępniła nam GRUPA 4x4. Opieka techniczna nad kartingami była w rękach szefa sekcji Lucjana Guśtaka oraz Karola Podmańskiego.
Za przygotowanie toru jazdy i jego zabezpieczenie  odpowiadał Marek Rzaski. Całość prac związanych z organizacją zawodów oraz wystawą samochodów realizowaną przez firmy MERCEDES BENZ SOBIESŁAW ZASADA AUTOMOTIVE, PEUGEOT, CITROEN LIDER SOWA, TOYOTA KOBOS koordynował Jerzy Liber. Dodatkową atrakcją pokazów był FIAT 126P ze 170 konnym silnikiem motocyklowym o pojemności 1000ccm, własność absolwenta naszej szkoły a dzisiaj przedsiębiorcy Krzysztofa Barana. Pomiędzy przejazdami czasowymi zawodników swój pokaz miała sekcja kartingowa, która dysponuje również wózkami kartingowymi ze skrzynią manualną o mocach silników od 20KM do nawet 28,5 KM i silnikiem ROTAX. Utrzymywanie tego sprzętu w doskonałym stanie technicznym to zasługa sekcji kartingowej.

Wyniki klasyfikacji:

Drużynowo

miejsce I pierwsza drużyna Zespołu Szkół Samochodowych

miejsce II pierwsza drużyna Zespołu Szkół Samochodowych

miejsce III drużyna Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych

Indywidualnie

miejsce I Sławomir Pajor Zespołu Szkół Samochodowych

miejsce II Michał Bieryt Zespołu Szkół Samochodowych

miejsce III Przemysław Filipowicz Zespołu Szkół Samochodowych

Turniej PRD

miejsce I Paweł Kozieński Zespołu Szkół Samochodowych

miejsce II Michał Guśtak Zespołu Szkół Samochodowych

miejsce III Michał Czerwiński I Liceum Ogólnokształcące

Imprezę zabezpieczała jak zwykle sprawdzona wielokrotnie sekcja Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Sącza a za zdrowie uczestników i widzów odpowiadała doskonale zorganizowana i kierowana Służba Medyczna Malta oddział Krynica. Służbom tym serdecznie dziękujemy. Nasze zawody nie odbyłyby się gdyby nie nasi sponsorzy i ludzie, którym sport motorowy leży na sercu. Wśród nich należy wymienić firmy:

Stacja paliw MOYA – fundator jednego z wózków kartingowych i dostawca paliwa, Firma BARAN Systemy Ogrodzeniowe  - fundator wózka kartingowego, CARFIT serwis Subaru, AUTOSPECTRUM RENAULT właściciel bramki startowej, AUTOCENTRUM – części samochodowe, CARLAK naprawy powypadkowe, Hotel IBIS, Sądeckie Wodociągi, KRYNICZANKA oraz TOTALMedia – plakaty, zaproszenia, identyfikatory, projekty i oklejanie wózków  a także GECKO Media realizacja zapisu audio video imprezy. Prowadzenie imprezy powierzono naszemu absolwentowi Mateuszowi Gawlakowi czyli DJ Mat. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do pomocy w organizacji imprezy a w szczególności MOSiR Nowy Sącz za udostępnienie infrastruktury PAMPTRUCK składamy tą drogą podziękowanie i do zobaczenia być może w II edycji zawodów.

 

Wybór zdjęć i tekst: Jerzy Liber

dyplom

DyplomPCK